Кой подход е по-добър, за да научим хлапето да управлява чувствата си
Снимка: Getty
Смартфоните и таблетите често помагат на родителите на ядосаните и гневни деца – колкото и да е сърдито, хлапето под въздействието на ярки движещи се картини се успокоява и престава да тормози мама и татко. Ефектът обаче вероятно ще бъде краткотраен.
И така, учени от Мичиганския университет в Съединените щати проведоха мащабно проучване на 422 семейства с деца от 3 до 5 години. Те бяха разделени на групи: в първата група децата често са оставяни пред екрана, когато били разстроени или правили сцени. Във втората родителите се опитвали да ги успокоят по други начини.
Оказало се, се, че децата от първата група след шест месеца показват много по-лошо поведение и са по-склонни към избухвания, отколкото техните връстници, които са били без таблети.
„Мобилното устройство не учи детето да се справя с емоциите си – то просто го разсейва от това, което чувства в момента“, обяснява д-р Джени Радески от Мичиганския университет, един от авторите на изследването.
Според нея родителите трябва да насочат енергията на децата си към някакви други дейности като им предложат динамична игра - бягане, скачане, кегли или игри с топка.
Добре е също така да учим децата на по-приемливи начини за изразяване на емоции, така че всеки път да не изпадат в истерия.
Например, можете да помолите детето да разкаже подробно какво чувства и защо е толкова разстроено.
Опитайте се да преговаряте с него и да направите взаимен компромис ("Не, сега няма да гледаш анимационния филм, първо ще вечеряме, а след това - може би").
Основното нещо е да го правите редовно, а не от време на време. Важно е също така самите родители да запазят спокойствие и да не повишават глас.
Ако родителите не научат хлапето само да се успокоява, в бъдеще то ще изпитва затруднения, когато е в стрес.
По материали на The Sun, Мона Василева
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари